Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Ramazanda Kabızlık: Ramazanda kabızlık problemi yaşamamak için uzmanların önerilerine kulak vermek gerekiyor. Ramazanda kabızlığı önlemek için size aktaracağımız önerileri dikkatle uygulamalısınız.

Ramazanda Kabızlık

 

Ramazanda kabızlık problemi yaşamamak için uzmanların önerilerine kulak vermek gerekiyor. Ramazanda kabızlığı önlemek için size aktaracağımız önerileri dikkatle uygulamalısınız. Ramazanda ayında sık karşılaşılan kabızlık için çözüm önerileri.

 

Ramazanın yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte oruç tutma ve aç kalma süreleri de sınırları zorlayan seviyelerde artış gösterdi. Sahur ve iftar arasındaki bu zaman dilimi boyunca aç kalan ve besin alamayan vücut, bazı sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Ramazanda kabızlık yaşamamak için uzmanlar iftardan 2 saat sonra meyve tüketilmesini öneriyorlar.

 

Günlük su ihtiyacımız olan en az 2 litre suyu iftardan sahur vaktine kadar azar azar tüketmek gerekiyor. Ayran, sebze ve meyve tüketimi de gün boyu bitkin düşen bedenin tekrar canlanmasına yardımcı oluyor. İftar sofrasında yağlı ağır kızarma gibi besinler tüketmek yerine daha hafif yiyecekler tüketebilirsiniz.

 

İftarda yemekten önce çorba içilmesi sindirim problemlerini giderirken doygunluk hissi sağlanmasına da yardımcı oluyor. Çorba ile oruç açtıktan yarım saat sonra ana yemekle devam edebilirsiniz. İftarda küçük porsiyonları azar azar tüketmeniz önem taşımaktadır. Açlığa yenik düşüp birden mideyi doldurmak yapacağınız en büyük hata olacaktır.

 

İftarda tüketilen yiyecekler iyice çiğnenmeli ve çok tuzlu, yağlı yada tatlı yiyecekler olmamalıdır. Oruçta kabızlık yaşamak istemeyenler bu önerilere uymalıdır. İftardan 2 saat sonra yürüyüş yapılması ve yarım saat kadar yürünmesi sindirim sistemini rahatlatacak ve kabızlık probleminin önüne geçecektir.

 

Sahur öğününde mümkün olduğu kadar hafif besinler tercih edilmeli, hazmı kolay yiyecekler tüketmelisiniz. Sindirimi zorlayan yiyeceklerin sahurda tüketilmesi kabızlığa neden olacaktır. Sahur sofrası için ideal yiyecekler kepekli veya çavdar ekmeği, yumurta, elma, muz(1 tane), kuru meyve, yeşil sebzeler, salatalık, domates, zeytin, peynir, açık çay ve bitki çayları olarak sıralanmaktadır.

Ramazanda Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Yeni Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir