Özel anne olmak

Özel anne olmak

Annelikle ilgili söylenen birçok söz vardır. Kutsallığı, maneviyatı, cennetin annelerin ayaklarının altında olması gibi… Bir de şu muamma var, çocuk doğurmakla anne olunmaz, annelik emek ister, şefkat ister, sevgi ister… Özel çocuk annesi olmak ne ister? Tabi ki bu sorunun cevabı bende değil. Ancak uzun yıllardır bu anneler ile mesaisini geçiren bir eğitimci olarak sadece gözlemlerimi kaleme almak istedim bu yazıda. Çok değerli annelerimizin izinlerini alarak biraz onları ve onların yaşantılarını size aktarmak amacım.

Hediye Hanım 3 çocuğundan 2’si özel olan bir annemiz. En büyük oğlu 29 yaşında ve sağlıklı. Sonra Halilimiz geliyor 23 yaşında ve ardından Fadimemiz de 21 yaşında. Eşi şoför ve genel olarak evde değil. Büyük oğlu da evlendikten sonra eşiyle farklı bir evde yaşıyor. Hediye Hanım, iki özel çocuğu ile bir gecekonduda yaşıyor. İlerleyen yaşıyla birlikte sağlık sorunları da ortaya çıkıyor tabii. Koltuk değnekleri ile gezebiliyor. Belki de çocukları için hayata daha sıkı tutunuyor. ”Bana bir şey olursa, çocuklarım ne olur?” cümlesi belki de onu hayata bağlayan. Belki de toplum içinde gösterilen tepkiler (bilinçsiz insanların bilinçsiz davranışları) onu çocukları için endişelendiren. Yine de Halil’in ve Fadime’nin ufak bir tebessümü bile onun yüzünü güldürmeye yetiyor. Oysa 7 gün 24 saat birlikte geçirilen zaman. Hiç mi uzaklaşmak, biraz ayrı kalıp kendine zaman ayırmak istemez anne? Hayır, Hediye Hanım çocuklarından ayrı zaman geçiremez. Onlardan ayrı kalamaz. Özler onları. Yapamaz onlarsız.

özel anne

Yazımın başlığında ”Özel Anne” dedim. Anlatmaya çalıştım gözlemlediğim kadarıyla. Hediye Hanım’dır özel anne. Onu özel yapan çocukları değil, hayata karşı duruşudur.

Zeki UÇAR

Özel Eğitim Öğretmeni

özel içeriğidir.

Yeni Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir