Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Aşırı sinirlendiğiniz zaman öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız öfke kontrolü nasıl olur, öfke nasıl kontrol altına alınır ve öfkeli anlarda ne yapılmalıdır uzmanlarımız sagliksiteniz.’da sizler için açıkladı. Sağlıklı sayılabilecek bir duygu…

Aşırı sinirlendiğiniz zaman öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız öfke kontrolü nasıl olur, öfke nasıl kontrol altına alınır ve öfkeli anlarda ne yapılmalıdır uzmanlarımız sagliksiteniz.’da sizler için açıkladı.

© Copyright 2012 CorbisCorporation

Sağlıklı sayılabilecek bir duygu durumu olmayan öfke, hem kişinin kendine hem de çevresindekilere zarar verir. Öfkeyi kontrol altına almayı hepimizin bilmesi gerekir. Bazılarımız öfkeden deliye döner, gözümüzün hiçbir şeyi görmez. Üstelik öfke sağlığımızı da bozar. Peki öfkeyi nasıl kontrol edebiliriz?

Öfke büyük zararları olan bir duygudur. Öfkeli iken yapılması gerekenlerin başında birkaç dakika o an kendimize mola vermeli ve içimizden 10’a kadar saymalıyız. Bizi o anda öfkelendiren şey her ne ise, bir müddet oradan uzaklaşmalı, öfkemizin yatışmasını beklemeliyiz. Bir durum karşısında tepki vermeden önce, gözlerimizi kapatıp derin derin nefes almalıyız.

Sağlıklı düşünebilmeye başlayınca agresif olmayan bir tavırla, öfkenizi gösterin. Rahatlama egzersizleri uygulamak öfke kontrolünde önemli adımlardan biridir. Müzik dinleyerek yürüyüş yapın, meditasyona başlayın.

Düşünmeden konuşmayın. Öfke anında daha sonra pişman olabileceğiniz şeyler söylemek çok kolaydır. Düşüncelerinizi toparlamak için birkaç dakika hiçbir şey söylemeden bekleyin. Karşınızdaki kişinin de bunu yapmasına izin verin. Sizi sinirlendiren şeylere odaklanmak yerine, yeni çözümlere ve sizi rahatlatan şeylere yönelin.Suçlamalardan kaçının, kin tutmayın, şakaya vurun ve en önemlisi yardım almaktan çekinmeyin.

Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Yeni Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir