Mevsim değişikliği depresyonu tedavisi

Mevsim değişikliği depresyonu tedavisi

Her mevsim değişikliğinde ortaya çıkan mevsim değişikliği depresyonu nasıl geçer, mevsimsel depresyon tedavisi ve mevsim değişikliği depresyonu tedavi yöntemleri hakkında sagliksiteniz.com ekibi bilgilenmenizi sağladı. Her sene mevsim değişikliklerinde görülen bir…

Her mevsim değişikliğinde ortaya çıkan mevsim değişikliği depresyonu nasıl geçer, mevsimsel depresyon tedavisi ve mevsim değişikliği depresyonu tedavi yöntemleri hakkında sagliksiteniz.com ekibi bilgilenmenizi sağladı.

mevsim-degisikligi-depresyon-tedavisi

Her sene mevsim değişikliklerinde görülen bir sorun olan mevsim değişikliği depresyonu, özellikle de sonbahar ve kış aylarında daha ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Bu mevsimlerde havanın erken kararması, gündüzün kısa olması, doğanın da canlılığını yitirmesi kısacası kasvetli bir havanın yaşanması ve hem soğuktan hem de yağmur ve kardan dolayı evden çıkılmaması mevsim değişikliği depresyonuna yol açmaktadır.

Mevsim değişikliği depresyonunun tedavisi için yapılması gerekenler bu ruhsal bunalım evresini kısa sürede atmaya yardımcı olacak şeyler olmalıdır. Kişinin kendini mutlu edecek uğraşlarla zaman geçirmesi mevsim değişikliği depresyon tedavisinde büyük bir öneme sahiptir. Mevsimsel depresyonun çeşitli tedavi metotları bulunmaktadır ve bunların arasında ilaç, ışık, psikoterapi en etkili olanlarıdır.

Mevsimsel depresyon ilaç tedavisinde kişiye uzman bir hekim tarafından antidepresan ilaçlar vücuda mutluluk hormonu salgılanmasını yani seratonin üretiminin artırılmasını sağlayan ilaçlar reçete edilir. Mevsimsel depresyonun ışık terapisi genellikle çok ağız vakalarda kullanılır. Psikoterapi tedavisi ile de altta yata sorunlar aranır ve kesin çözüme ulaşana kadar devam eder.

Mevsim değişikliği depresyonu tedavisi

Yeni Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir