Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri

Çiftlerin ayrılması durumunda boşanmanın çocuğa etkisi, anne ve babanın boşanması çocuğu nasıl etkiler ve boşanan ailenin çocuğu nasıl olur siz değerli ziyaretçilerimiz için sagliksiteniz.com’da açıkladık. Anne ve babası boşanan çocukların…

Çiftlerin ayrılması durumunda boşanmanın çocuğa etkisi, anne ve babanın boşanması çocuğu nasıl etkiler ve boşanan ailenin çocuğu nasıl olur siz değerli ziyaretçilerimiz için sagliksiteniz.com’da açıkladık.

bosanmanin-cocuk-uzerindeki-etkileri

Anne ve babası boşanan çocukların ruh sağlığı ilk dönemlerde çok fazla etkilenmektedir. Bu etkileşim süresinde çocuğun kaç yaşında olduğu, cinsiyeti ve ailelerin tutumu da önemli bir husustur. Özellikle de olayı anlayabilecek ve tepki verebilecek yaşlarda olan çocuklar boşanmadan kötü etkilenir. Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkilerini hafife indirmek için mutlaka her anne ve baba çocuklarının bu döneminde yanında olmalı ve sakin bir şekilde atlatmalarını, bu durumu kabullenmelerine çaba göstermelidir.

Gelişim çağında olan çocukların anneden veya babadan ayrı düşmeleri gelişimlerini de etkilemektedir. Boşanmanın çocuğa etkisi çabuk sinirlenme, saldırgan bir hale gelme, korkular yaşama gibi sorunlarda söz konusu olabiliyor. Her şeye ağlayan, başka çocukları kıskanan bir kişiliği de sahip olabilirler.

Anne ve babanın boşanması çocuğu şaşkına çevirir. Kimi çocuklar ise bu duruma kendilerinin neden olduklarını düşünürler. Evde çok gürültülü yaptıkları için babalarının evi terk ettiğini yada annelerinin kendilerine kızdıklarını düşünüp dururlar. Huzursuzluk ve öfke nöbetleri yaşama da boşanmanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri arasındadır.

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri

Yeni Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir